Veszélyben vannak az óceánok - figyelmeztet az ENSZ

ugytudjuk.hu 2022-06-28 07:15:08
Egy, az óceánok épségének megőrzéséről szóló konferencia zajlik Lisszabonban.

A világot „óceáni vészhelyzet fenyegeti” - figyelmeztetett Antonio Guterres, az ENSZ vezetője a világszervezet óceánokról szóló konferenciáján Portugália fővárosában az AlJazeera információi szerint.

„Eddig magától értetődőnek vettük az óceánok létét” - mondta Guterres a politikai döntéshozóknak, szakértőknek és érdekvédőknek a hétfői nyitó plenáris ülésen Lisszabonban, hozzátéve hogy a tengereket az éghajlatváltozás és a környezetszennyezés nagyon megviselte.

„Arra kérem az ENSZ óceáni konferenciájának minden résztvevőjét, hogy hozzuk helyre ezeket a hibákat, és tegyünk az óceánért. Cselekednünk kell, meg kell fordítanunk a helyzetet” - mondta.

Az ötnapos óceánkonferencia, amelyen több mint 120 országból érkeztek résztvevők, a Föld hetven százalékát borító vizek egészségének helyreállítására összpontosít.

Az óceánok adnak otthont a becslések szerint 700 ezer -1 millió fajnak, és a világ oxigénjének több mint felét termelik. Ugyanakkor az éghajlatváltozás hatásaival, többek között a globális felmelegedéssel, a szennyezéssel és a savasodással is szembe kell nézniük.

A konferencia, amelynek Portugália és Kenya közösen ad otthont, egy olyan nyilatkozatot fog elfogadni, amely bár nem kötelező érvényű az aláírókra nézve, az ENSZ szerint segítheti az óceánok védelmét. A nyilatkozatot várhatóan pénteken, a gyűlés utolsó napján fogják jóváhagyni a résztvevők.

Az eseményen Guterres felhívást intézett a kormányokhoz és a vállalatokhoz, hogy biztosítsanak több forrást az óceánokkal való fentartható gazdálkodás modelljének kialakításához.

A tudósok arra figyelmeztetnek, hogy az óceánok egészségének helyreállításához az üvegházhatású gázok drasztikus csökkentésére van szükség.

A szakértők szerint az éghajlatváltozás miatt az óceánok hőmérséklete rekordszintre emelkedett. Emellett, az elmúlt 60 évben ugrásszerűen növekvő szén-dioxid-szennyezés mintegy negyedét elnyelve a tengervíz savassá vált, ami veszélyezteti a vízi táplálékláncokat és az óceánok szén-dioxid-felvevő képességét.

„Még csak most kezdjük megérteni, hogy az éghajlatváltozás milyen mértékű pusztítást fog okozni az óceánokban” - mondta Charlotte de Fontaubert, a Világbank kék gazdaságért felelős globális vezetője.

A helyzetet tovább rontja a szemét véget nem érő áradata, amely az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) szerint percenként egy teherautónyi műanyagot jelent.

(via Azonnali)

Szólj hozzá!

Az elektromos járművek idén nyáron is hódítanak!

A nyári szezon beköszöntével a városi utcák és a vidéki kerékpárutak képe alapvetően megváltozik.

Szakács András szerint minimum ellentmondásos a győri Fidesz–KDNP álláspontja a szolidaritási adóval kapcsolatban

Azt megszavazta ugyan a helyi Fidesz, hogy a szabályozás a jelenlegi formájában nem jó, de azt a határozatot mégsem vonták vissza amiben tavaly még azt állították, hogy az elvonás Győr stratégiai érdeke. 

Állásfoglalást készített az abdai képviselő-testület a Juhász Balázst érintő NKA-ügyben 

A testület a település jó hírnevének védelmére hivatkozva fogalmazott meg határozati javaslatot, amely a képviselő megbízatásának mérlegelését is felveti.

Válogatós a kutyusod vagy igényes?

Sok gazdi ismeri azt a helyzetet, amikor izgatottan kitölti a kutya táljába a vacsorát, a négylábú kedvenc azonban csak megszagolja az ételt, majd érdektelenül elsétál.

Medián: a többség nem tiltaná a Pride-ot

A teljes népesség 58%-a szerint az iskolai tananyagnak a homoszexualitás és a nemi sokszínűség témájára is ki kell térnie.

Nem mindegy, mennyit fizetsz vissza – mutatjuk, miért

Egy hitel felvételekor sokan elsősorban azt nézik, mekkora összeget tudnak havonta kényelmesen törleszteni.

Vasivíz: Az Oladi Plató szennyvízelvezető rendszere jelen állapotában nem alkalmas arra, hogy közműként a társaságunk üzemeltetésre átvegye

A víziközmű szolgáltató nem is lát arra esélyt, hogy a közeljövőben az átvétel megtörténhessen. Amennyiben a társulás megszűnik, úgy az átvétel szinte ellehetetlenülne.

Több mint 3 milliárd forintos uniós program segíti az álláskeresőket Győr-Moson-Sopron megyében

Többféle támogatás is elérhető: bértámogatás, a foglalkoztatást elősegítő szolgáltatások, valamint képzéshez kapcsolódó, az álláskeresést ösztönző juttatás.

Új igazgatóságról döntött a közgyűlés - nehéz örökséget vesz át a Győr-Szol új vezetése

Milliárdos hiányok, rendőrségi nyomozások, vitatott beruházások és vezetőváltások után kaphat új irányítást a város talán legfontosabb önkormányzati cége.

Rendkívüli intézkedéseket vezet be a kormány a történelmi hőhullám miatt

Home office az államigazgatásban, felfüggesztett kamionstop, fokozott tájékoztatás és országos készültség – a hétvégén akár 40 Celsius-fok is lehet.

Tóth Péter lett Győr harmadik alpolgármestere

Három a magyar és a győri igazság: harmadszori nekifutásra lett a polgármester harmadik jobbkeze a korábbi kabinetvezető. 

NER cégkapcsolatok számokban: 1866 cég, a teljes hazai gazdaság profitjának 10%-a és több, mint 8400 milliárd forint közbeszerzés

Az elmúlt 16 évben felépült Magyarország egyik legdurvább üzleti-politikai hálózata. A kérdés ma már nem csak az, hogyan jutott idáig, hanem az, hogy mi történik vele egy új korszakban.

Breaking: a 2024-es “bosszú-SZMSZ” után, új szervezeti és működési szabályzata van Győrnek

Lesz végre harmadik alpolgármester, több forrás fölött rendelkezhet az önkormányzat, és nagyobb beleszólása lesz a városi cégek ügyeibe.

A hőségben is odafigyel dolgozóira a GYHG

Ivóvízzel, hűtőládákkal, klimatizált pihenőhelyiségekkel és további munkavédelmi intézkedésekkel segíti munkatársait a nyári kánikulában a hulladékgazdálkodási társaság.

Szerelmet színlelt, és megpróbálta kiforgatni mindenéből áldozatát egy körmendi nő

A sértett férfi egy több mint 43 millió forint, és egy 27 millió forint értékű ingatlant ajándékozott a nőnek és a fiának.

Lovas felvonulással indulnak a Szent László Napok Győrben

Szombat délelőtt hetven lovas és százötven hagyományőrző idézi meg a lovagkirály korát, a felvonulás idején több belvárosi utcában forgalmi torlódásokra kell készülni.