Barnamacit láttak Acsa és Püspökhatvan között

Papp László Tamás 2022-05-25 16:43:00
A Pilisi Parkerdő vadkamerákat helyezett ki a medve figyelésére. Ha élőben látjuk, inkább kerüljük vele a szemkontaktust.

Május 25-én Acsa és Püspökhatvan között egy magányosan kóborló barnamedvéről érkezett lakossági bejelentés az Acsai Közös Önkormányzati Hivatalhoz. Az Önkormányzat értesítette a Pilisi Parkerdőt a történtekről, a vizsgálat pedig igazolta, hogy valóban medve járt a térségben. A medve mozgásának nyomon követése érdekében a Pilisi Parkerdő Zrt. – egyeztetve a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságával – vadkamerákat helyez ki

– írja közleményében a Pilisi Parkerdő.

A területért felelős hivatásos vadászok és a természetvédelmi őrszolgálat munkatársai naponta, rendszeresen ellenőrzik az érintett körzetet.

Május 25-én, reggel, háromnegyed kilenckor jelezte az Acsai Közös Önkormányzati Hivatalnál egy autós, hogy medvét látott áthaladni az Acsa és Püspökhatvan közötti közúton. Az önkormányzat bejelentését követően a Pilisi Parkerdő szakemberei a helyszínre siettek, ahol a medve jelenlétének egyértelmű nyomait rögzítették, amiről haladéktalanul értesítették a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságának munkatársait.

Fotó: Pilisi Parkerdő Zrt.

A két szervezet szakemberei közösen folytatják a terület átvizsgálását. Az állat mozgásának nyomon követése és tartózkodási helyének pontos meghatározása érdekében a Pilisi Parkerdő folyamatos, 24 órás, valós idejű megfigyelést biztosító vadkamerákat helyezett ki

– fogalmaznak.

A Pilisi Parkerdő és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságának szakemberei azt javasolják, hogy

a kirándulók jelenleg kerüljék el az Acsa és Püspökhatvan környéki erdőségeket.

Miközben a fokozottan védett fajok jelenléte természetvédelmi szempontból előnyös, hiszen elősegítik és támogatják az erdei ökoszisztéma természetes folyamatait, ugyanakkor az ember-természet konfliktusmentes kapcsolata, a házi- és haszonállatok védelme érdekében alapvető fontosságú feladat a ragadozók előfordulási helyeinek pontos ismerete. A Gödöllői Erdészet területén telepített vadkamerák folyamatos, 24 órás megfigyelési adatai, valamint a hivatásos vadászok és természetvédelmi őrök rendszeres ellenőrzései is ezt a célt szolgálják

– írják ugyanott. 

Fotó: Pilisi Parkerdő Zrt.

A vadon élő állatok az erdő természetes részei. Ám ha túrájuk, sétájuk során mégis találkoznánk a medvével, a közlemény a következő viselkedési szabályok betartását javasolja:

-    A medve alapvetően békés természetű és csak nagyon ritka esetben kerül sor az emberrel való konfliktusra. Amennyiben medvét látunk, ne közelítsünk hozzá, legyen bármilyen korú az állat (a bocsok megközelítése leggyakrabban az anyaállattal való találkozást is magával vonja).
-    Ne tegyünk hirtelen mozdulatot, kerüljük a szemkontaktust és lassan, hátrálva távolodjunk el a helyszínről.
-    Ha olyan területen járunk, ahol medve is előfordulhat, érdemes nappal, társaságban és beszélgetve közlekedni, a zajt a legtöbb esetben elkerülik az állatok. Az erdőben való sátrazáskor az élelmiszereket mindig a tábortól távolabb eső fára függesszük fel, kerüljük az erős illatú élelmiszereket és a maradékot mindig szagmentesen csomagoljuk el.

Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság - Pilisi Parkerdő Zrt.

Szólj hozzá!

Itt a TISZA jelöltállítási menetrendje

November 17-én mutatják be a jelölt jelölteket.

Már a látszatra sem adnak - Pártpolitikai szervezetként működteti Antal Imre a Közigazgatási és Pénzügyi Bizottságot

Frissítve - Antal Imre szerint csupán technikai oka lehetett annak, hogy az Ugytudjuk.hu nem kapta meg a bizottsági közleményt.

Gyermekpornográfia miatt tizenkét év börtönt indítványozott az ügyészség egy győri férfi ellen

12 év alatti gyermekekről készült pornográf tartalmú felvétele is volt. 

Borkai Zsolt szerint aggályos, hogy az a cég vizsgálja felül a fürdő gépészeti állapotát, aki építette anno

A volt polgármester felháborodott majd kivonult. Végül megállapodás született egy munkacsoportról. 

Etikai kódexet javasol Magyar Péter – a TISZA Párt a tiszta választásért kezdeményez közös nyilatkozatot

A pártvezetők november 10-ig írhatják alá a tisztességes verseny minimumfeltételeit garantáló dokumentumot.

Ha nem Dézsi Csaba András rendeli meg, akkor olcsóbbak a Lebó-szobrok - mondta Pintér Bence

A Tihanyi Árpád emlékére emelt műalkotás kapcsán forrtak fel az indulatok a közgyűlésen. 

Borsi Róbert szerint az Ugytudjuk.hu egy propaganda média

Ezt abból szűrte le, hogy korábban megírtuk: a polgármester több eljárási hibát is vétett az Audi-szerződések kapcsán.

Megújul a győrújbaráti gyermektábor

Újabb fejlesztés indul a győri gyerekek kedvelt táborhelyén.

Őszi kulturális kavalkád a Rómer Múzeumban – festmények, megemlékezések és mézeskalács-illatok

Győr egyik legaktívabb kulturális intézménye az őszi időszakban is változatos programokkal várja a látogatókat az Esterházy-palotában és a város több pontján.

Rendbe tették a győri temetőket Mindenszentek és Halottak Napja előtt 

Virágok, kisbusz, hosszabb nyitvatartás várja a látogatókat.

Belga fogyasztóvédelem: a Shein és a Temu termékeinek 70 százaléka megsérti a biztonsági előírásokat

Kisgyermekeknek szánt játékokat, USB-töltőket és nyakláncokat vizsgáltak meg.

Visszakerülhet a szombathelyi önkormányzat üzemeltetésébe a 11-es Huszár úti parancsnoki épület

Az épületben kikapcsolták a gázt, az egyik korábbi bérlő halmozott fel komoly tartozást.

Erős győri gimnáziumok az ország élvonalában, szombathelyi suli is van a legjobb húsz között

A Révai és a Kazinczy ismét a legjobb magyar iskolák között van – az önkormányzat sem hagyja magára az intézményeket.

Úgy néz ki, hogy vissza kell lépnie az NB1-es bajnokságtól a szombathelyi Viktória FC-nek

Anyagi gondjai vannak a focicsapatnak. Nemény András azt mondta, az önkormányzat nem fog tudni plusz pénz adni a klubnak.

Feleségét folyamatosan fenyegető kőszegi férfinak kell bíróság elé állnia

Egy alkalommal azzal is megfenyegette a nőt, hogy rágyújtja a házat és leüti.