Valtteri Bottas nyerte az idénynyitó, Forma-1-es Ausztrál Nagydíjat

Farkas Bazsi 2019-03-17 09:01:00
Az ötszörös világbajnok mögött Max Verstappen, a Red Bull holland pilótája lett a harmadik, a négyszeres világbajnok Sebastian Vettel, a Ferrari német versenyzője pedig a negyedik.

A 29 éves Bottasnak - aki az előző szezonban egyszer sem tudott nyerni - ez volt pályafutása negyedik futamgyőzelme és 31. dobogós helyezése - írja az MTI.

A futam előtt a csapatok és a nézők egyperces gyászszünettel emlékeztek Charlie Whitingra, a világbajnoki sorozat versenyigazgatójára, aki csütörtökön, 66 éves korában tüdőembóliában hunyt el Melbourne-ben. Whiting 1988-ban került a Nemzetközi Automobil Szövetséghez, és 1997 óta látta el a versenyigazgatói feladatokat a Forma-1-ben.

Az első helyről induló Hamiltont csapattársa rögtön a rajt után megelőzte. A mezőny egyetlen ausztrál versenyzője, Daniel Ricciardo ugyanekkor komoly hátrányba került, mert kiszorult az aszfaltcsíkról, és a füvön leszakadt az első légterelő szárnya, ezért orrkúpot kellett cserélni a Renault-ján. Végül a 31. körben fel kellett adnia a futamot.

Bottas előnye tíz kör után már több mint három másodperc volt az élen Hamiltonnal szemben, a harmadik helyen haladó Vettelt pedig több mint hat másodperccel előzte meg.

Carlos Sainz Jr., a McLaren spanyol pilótája volt az első kieső, mivel a 11. körben lángra kapott az autója. Perceken belül elkezdődtek a kerékcserék, a címvédő a 16. körben állt ki, csapattársa viszont kivárt, tovább növelte a különbséget, majd a 24. körben új abroncsokat kapott és jelentős előnnyel tért vissza Hamiltonnal szemben, amit a folytatásban gyarapítani is tudott.

A 31. körben Verstappen megelőzte Vettelt, egy ideig a címvédőt is kitartóan üldözte, de amikor elrontott egy kanyart, elveszítette esélyét az újabb előzésre.

Az utolsó bő negyedórában már csak az okozott izgalmakat, hogy ki teljesíti a leggyorsabb kört, és ki kapja az új szabályok szerint járó pluszpontot, végül ez is Bottasnak sikerült.

Az idény három újonca közül a brit Lando Norris (McLaren) a 12., a thaiföldi Alexander Albon (Toro Rosso) a 14., és a szintén brit George Russell (Williams) a 16. helyen végzett. Utóbbi márkatársa, a 2011 februárjában elszenvedett súlyos ralibalesete után visszatérő lengyel Robert Kubica az utolsó, 17. helyen zárt, három kör hátránnyal.

A világbajnokság két hét múlva Bahreinben folytatódik.

Végeredmény, Ausztrál Nagydíj, Melbourne (58 kör, 307,574 km, a pontszerzők):

1. Valtteri Bottas (finn, Mercedes) 1:25:27.325 óra
 2. Lewis Hamilton (brit, Mercedes) 20.886 másodperc hátrány
 3. Max Verstappen (holland, Red Bull) 22.520 mp h.
 4. Sebastian Vettel (német, Ferrari) 57.109 mp h.
 5. Charles Leclerc (monacói, Ferrari) 58.230 mp h.
 6. Kevin Magnussen (dán, Haas) 1:27.156 perc h.
 7. Nico Hülkenberg (német, Renault Sport) 1 kör hátrány
 8. Kimi Räikkonen (finn, Alfa Romeo) 1 k h.
 9. Lance Stroll (kanadai, Racing Point) 1 k h.
10. Danyiil Kvjat (orosz, Toro Rosso) 1 k h.
    pole pozíció: Hamilton
    leggyorsabb kör: Bottas (57. kör, 1:25:580 p)